Skip to content

11 Clementon WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block3204
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,247
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
30%
Improvement Value:$220,500
70%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,756+2.0%
2024$9,560+6.7%
2023$8,958+1.4%
2022$8,834+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,247DeedBook 6494, Page 790Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft2,247DeedBook 6404, Page 1852Recorded6/1/2020

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 2306, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1961