Skip to content

15 Royal Oak RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block3502
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,800
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
32%
Improvement Value:$204,000
68%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,322+2.0%
2024$9,135+3.2%
2023$8,855+14.9%
2022$7,705+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft1,800DeedBook 6405, Page 1950Recorded6/15/2020

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6207, Page 456Recorded11/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960