Skip to content

30 Royal Oak RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block3508
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3502

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
39%
Improvement Value:$152,800
61%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+2.0%
2024$7,629+3.2%
2023$7,396+1.4%
2022$7,293+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,580DeedBook 6388, Page 1597Recorded11/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960