Skip to content

11 Empress LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Feb 15, 2011

Property Information

Block3512
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3502

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,580
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
36%
Improvement Value:$171,700
64%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,343+2.0%
2024$8,176+3.2%
2023$7,926+1.4%
2022$7,815+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 6095, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1960