Skip to content

2940 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 1, 2006

Property Information

Block3513
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3504

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,634
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
32%
Improvement Value:$202,000
68%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,204+2.0%
2024$9,020+3.2%
2023$8,744+1.4%
2022$8,622+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2664, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1962