Skip to content

2781 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block3004
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
35%
Improvement Value:$140,300
65%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,735+2.0%
2024$6,600+3.2%
2023$6,398+1.4%
2022$6,309+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 5368, Page 40

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 4701, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1963