Skip to content

3129 Princeton Pike(Block 3801 Lot 3)Lawrence Township, NJ 08648

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$936,300
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block3801
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description2SBV OFFICE
Dwellings1
ZoningO
Sq Footage---
Acreage3.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$741,900
72%
Improvement Value:$288,000
28%
Total Assessment$1,029,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,906+2.0%
2024$31,268-68.7%
2023$99,965-31.7%
2022$146,418+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$936,300
DeedBook 6492, Page 701Recorded7/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1978