Skip to content

138 Franklin Corner RdLawrence Township, NJ 08648

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$662,150
Last Sale Date
Jan 3, 2008

Property Information

Block3903
Lot14
QualifierC001
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class---
Description1S BANK
Dwellings1
ZoningO
Sq Footage2,928
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,400
23%
Improvement Value:$489,100
77%
Total Assessment$635,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,688+2.0%
2024$19,294+3.2%
2023$18,703+1.4%
2022$18,442+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$662,150
DeedBook 5788, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 2007