Skip to content

1602 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block405
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,617
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
29%
Improvement Value:$116,700
71%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,121+2.0%
2024$5,019+3.2%
2023$4,865+1.4%
2022$4,797+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 2696, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1925