Skip to content

720 Pilgrim Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 1996

Property Information

Block407
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,382
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
31%
Improvement Value:$138,200
69%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,236+2.0%
2024$6,111+3.2%
2023$5,924+1.4%
2022$5,842+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950