Skip to content

746 Pilgrim AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2010

Property Information

Block407
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,679
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
25%
Improvement Value:$195,500
75%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,083+2.0%
2024$7,921+3.2%
2023$7,678+1.4%
2022$7,571+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930