Skip to content

199 Spring Beauty DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block4403
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
28%
Improvement Value:$360,400
72%
Total Assessment$498,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,440+2.0%
2024$15,131+18.0%
2023$12,823+1.4%
2022$12,644+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,900DeedBook 6464, Page 1377Recorded11/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1967