Skip to content

3 Lawrencia DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 13, 2025

Property Information

Block5601
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5601

Building Details

Building Class18
Description1SBV AG
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,878
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,000
29%
Improvement Value:$308,800
71%
Total Assessment$435,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+2.1%
2024$12,981+3.2%
2023$12,576+1.4%
2022$12,397+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,878DeedBook 6608, Page 734Recorded11/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1974