Skip to content

111 Denow RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1972

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Apr 11, 1990

Property Information

Block4501
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,030
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,100
37%
Improvement Value:$201,000
63%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,886+2.0%
2024$9,688+5.2%
2023$9,212+4.6%
2022$8,805+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 2525, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1972