Skip to content

101 Denow RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block4501
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,850
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
40%
Improvement Value:$178,500
60%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,217+5.9%
2024$8,701+3.2%
2023$8,435+1.4%
2022$8,317+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,850DeedBook 6431, Page 929Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 6417, Page 300Recorded10/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1953