Skip to content

1 Little CircleLawrence Township, NJ 08648

Built 1971

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block5401
Lot104
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
32%
Improvement Value:$260,900
68%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,844+2.0%
2024$11,607+3.2%
2023$11,251+1.4%
2022$11,094+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,900DeedBook 6308, Page 1693Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 6032, Page 486

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5418, Page 10

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 2510, Page 248

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 2297, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1971