Skip to content

3 Wexford DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$586,500
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block5401
Lot105
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,338
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
39%
Improvement Value:$201,300
61%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,227+2.0%
2024$10,022+3.2%
2023$9,715+1.4%
2022$9,580+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$586,500
Sq Ft2,338DeedBook 6553, Page 1156Recorded4/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1979