Skip to content

8 Sturwood WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Oct 26, 1998

Property Information

Block5401
Lot106
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,238
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
34%
Improvement Value:$244,200
66%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,463+2.0%
2024$11,233+3.2%
2023$10,889+1.4%
2022$10,737+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 3476, Page 130

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2559, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1979