Skip to content

12 Sturwood WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 18, 2000

Property Information

Block5401
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,203
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
38%
Improvement Value:$197,800
62%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,960+2.0%
2024$9,761+3.2%
2023$9,462+1.4%
2022$9,330+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4058, Page 104

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2848, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1979