Skip to content

100 Denow RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1935

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block5401
Lot112
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,391
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
63%
Improvement Value:$85,300
37%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,088+2.0%
2024$6,946+3.2%
2023$6,734+1.4%
2022$6,640+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500
Sq Ft1,391DeedBook 6542, Page 42Recorded11/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1935