Skip to content

2 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 18, 2013

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,545
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
20%
Improvement Value:$301,900
80%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,707+2.0%
2024$11,473+3.2%
2023$11,122+1.4%
2022$10,967+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,545DeedBook 6182, Page 1091Recorded11/12/2013

Property Sale

Sale
$478,383
DeedBook 5236, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2005