Skip to content

4 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,647
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,800
78%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+2.0%
2024$11,045+3.2%
2023$10,707+1.4%
2022$10,557+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,647DeedBook 6614, Page 672Recorded12/30/2025

Property Sale

Sale
$443,842
DeedBook 5171, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 2005