Skip to content

6 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2014

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC03
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,647
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,800
78%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+2.0%
2024$11,045+3.2%
2023$10,707+1.4%
2022$10,557+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$446,057
DeedBook 5149, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 2005