Skip to content

8 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Last Sale Price
$532,500
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC04
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,647
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,800
78%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+2.0%
2024$11,045+3.2%
2023$10,707+1.4%
2022$10,557+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$532,500
Sq Ft2,647DeedBook 6537, Page 890Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,647DeedBook 6447, Page 1504Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$431,126
DeedBook 5133, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 2005