Skip to content

20 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 5, 2019

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC10
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,647
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,800
78%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+2.0%
2024$11,045+3.2%
2023$10,707+1.4%
2022$10,557+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,647DeedBook 6365, Page 407Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$488,428
DeedBook 5490, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 2006