Skip to content

26 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2015

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC13
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,647
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,800
78%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,021+2.1%
2024$10,795+3.2%
2023$10,457+1.4%
2022$10,307+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$471,463
DeedBook 5593, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 2007