Skip to content

28 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$493,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC14
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,647
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,800
78%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+2.0%
2024$11,045+3.2%
2023$10,707+1.4%
2022$10,557+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$493,000
Sq Ft2,647DeedBook 6606, Page 1437Recorded10/27/2025

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft2,647DeedBook 6299, Page 342Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$469,500

From:

To:

Sq Ft2,647DeedBook 6245, Page 1936Recorded4/7/2016

Property Sale

Sale
$520,043
DeedBook 5516, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2006