Skip to content

36 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC18
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$325,200
80%
Total Assessment$405,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,553+2.0%
2024$12,302+3.2%
2023$11,925+1.4%
2022$11,759+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,982DeedBook 6372, Page 70Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$516,655
DeedBook 5445, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 2006