Skip to content

40 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC20
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,647
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,800
78%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+2.0%
2024$11,045+3.2%
2023$10,707+1.4%
2022$10,557+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,647DeedBook 6417, Page 705Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,647DeedBook 6199, Page 146Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$510,726
DeedBook 5425, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 2006