Skip to content

46 Schindler CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC23
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,647
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,800
78%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+2.0%
2024$11,045+3.2%
2023$10,707+1.4%
2022$10,557+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,647DeedBook 6516, Page 173Recorded2/28/2023

Property Sale

Sale
$481,579
DeedBook 5353, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 2006