Skip to content

12 Catbird CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1980

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block5401
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class37
Description2SBV ROW TNHSE
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage2,130
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
27%
Improvement Value:$162,200
73%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+2.0%
2024$6,734+10.5%
2023$6,092+1.4%
2022$6,007+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,130DeedBook 6491, Page 1118Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5420, Page 232

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4652, Page 101

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2604, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1980