Skip to content

48 Catbird CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1980

Last Sale Price
$234,415
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block5401
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class37
Description2SBV END TNHSE
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage2,130
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
29%
Improvement Value:$148,900
71%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,497+2.0%
2024$6,366+3.2%
2023$6,171+1.4%
2022$6,085+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$234,415

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 6325, Page 1108Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5442, Page 83

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3045, Page 30

Property Sale

Sale
$149,150
DeedBook 2427, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1980