Skip to content

101 Lawr-Penn RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2011

Property Information

Block5601
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
33%
Improvement Value:$241,200
67%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,224+2.0%
2024$10,999+3.2%
2023$10,662+1.4%
2022$10,514+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2356, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1965