Skip to content

105 Lawr-Penn RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block5601
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5601

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,156
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,900
35%
Improvement Value:$218,300
65%
Total Assessment$338,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477+2.0%
2024$10,268+3.2%
2023$9,953+1.4%
2022$9,815+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,156DeedBook 6398, Page 215Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 6214, Page 1779Recorded3/30/2015

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 6100, Page 694

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4668, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1960