Skip to content

27 Springwood DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1974

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block6301
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6301

Building Details

Building Class18
Description2SBV AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,472
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
32%
Improvement Value:$287,600
68%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,092+2.0%
2024$12,830+3.2%
2023$12,437+1.4%
2022$12,264+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft2,472DeedBook 6489, Page 1448Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 2965, Page 343

Property Sale

Sale
$248,500
DeedBook 2641, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1974