Skip to content

2459 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 1992

Property Information

Block5701
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,194
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
34%
Improvement Value:$207,800
66%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824+2.0%
2024$9,627+3.2%
2023$9,332+1.4%
2022$9,202+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904