Skip to content

2431 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1818
Commercial

Last Sale Price
$1,428,571
Last Sale Date
Nov 4, 2008

Property Information

Block5701
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class10
Description2SF BANK
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,533
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
28%
Improvement Value:$737,200
72%
Total Assessment$1,019,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,575+2.0%
2024$30,943+3.2%
2023$29,995+1.4%
2022$29,577+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,428,571
DeedBook 5978, Page 199

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 2389, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1818