Skip to content

10 Green AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$793,500
Last Sale Date
May 29, 2021

Property Information

Block5704
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,055
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
22%
Improvement Value:$444,600
78%
Total Assessment$572,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,739+2.0%
2024$17,384+3.2%
2023$16,852+1.4%
2022$16,617+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$793,500
Sq Ft3,055DeedBook 6444, Page 254Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft3,055DeedBook 6253, Page 1008Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 5375, Page 180

Property Sale

Sale
$411,000
DeedBook 3658, Page 140

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 2652, Page 320

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2261, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1910