Skip to content

2942 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1890

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block5801
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5810

Building Details

Building Class19
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,128
Acreage3.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,200
77%
Improvement Value:$81,300
23%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,106+2.0%
2024$10,884+3.2%
2023$10,551+1.4%
2022$10,404+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 5350, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1890