Skip to content

35 Fackler & PrinPrinceton, NJ 08540

Public Property

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Mar 23, 1999

Property Information

Block5801
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5813

Building Details

Building Class---
DescriptionGATTERDAM PARK
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage---
Acreage66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,980,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,980,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$906+2.0%
2001$888+14.3%
2000$777+3.3%
1999$752+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,250,000
DeedBook 3576, Page 242