Skip to content

2 Lawrencia DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block5901
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description1SBV AG
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,930
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,200
35%
Improvement Value:$228,000
65%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+2.0%
2024$10,723+3.2%
2023$10,395+1.4%
2022$10,250+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979