Skip to content

4 Lawrencia DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1971

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block5901
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,513
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
31%
Improvement Value:$287,600
69%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,888+2.0%
2024$12,630+3.2%
2023$12,243+1.4%
2022$12,072+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,513DeedBook 6254, Page 1395Recorded7/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1971