Skip to content

25 Nassau DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 29, 1997

Property Information

Block6001
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,248
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,600
34%
Improvement Value:$272,800
66%
Total Assessment$410,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,714+2.0%
2024$12,460+3.2%
2023$12,078+1.4%
2022$11,910+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3164, Page 35

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 2583, Page 456

Property Sale

Sale
$225,700
DeedBook 2386, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1986