Skip to content

29 Nassau DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block6001
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,447
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,200
32%
Improvement Value:$291,500
68%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,281+2.0%
2024$13,015+3.2%
2023$12,617+1.4%
2022$12,441+1.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$169,750
DeedBook 2345, Page 124