Skip to content

37 Nassau DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block6001
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,106
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
33%
Improvement Value:$277,000
67%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,863+2.0%
2024$12,605+3.2%
2023$12,219+1.4%
2022$12,049+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$459,900

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 6233, Page 1416Recorded11/12/2015

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3845, Page 259

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 2517, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 2352, Page 572