Skip to content

120 Lawr-Penn RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block6001
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class18
Description1SS G1
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,182
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,400
37%
Improvement Value:$252,500
63%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,513+5.5%
2024$11,856+3.2%
2023$11,492+1.4%
2022$11,332+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,950
DeedBook 3694, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1950