Skip to content

12 Santina CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1996

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jul 10, 1996

Property Information

Block6001
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
28%
Improvement Value:$302,000
72%
Total Assessment$418,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,978+2.0%
2024$12,718+3.2%
2023$12,328+1.4%
2022$12,156+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 3091, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2419, Page 319