Skip to content

37 Cold Soil RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block6301
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6301

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,567
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
38%
Improvement Value:$223,700
62%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,100+2.0%
2024$10,878+3.2%
2023$10,545+1.4%
2022$10,398+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$330,000

From:

To:

DeedBook 6355, Page 1845Recorded1/23/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1960