Skip to content

6 Pheasant DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1990

Last Sale Price
$496,000
Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block6509
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,796
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
28%
Improvement Value:$341,600
72%
Total Assessment$476,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,774+2.0%
2024$14,479+3.2%
2023$14,035+1.4%
2022$13,840+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$496,000

From:

To:

Sq Ft2,796DeedBook 6178, Page 59Recorded9/6/2013

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6068, Page 187

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 5543, Page 155

Property Sale

Sale
$484,000
DeedBook 4758, Page 179

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3225, Page 307

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2718, Page 343

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2565, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1990