Skip to content

2 Pheasant DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 19, 2009

Property Information

Block6509
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,877
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
27%
Improvement Value:$382,700
73%
Total Assessment$521,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,933+2.0%
2024$15,614+3.2%
2023$15,136+1.4%
2022$14,925+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5991, Page 226

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 2576, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1991